سینمای ایران

کل اخبار:1799

 • آرم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۱-۰۴ ۱۹:۱۰

  با حکم دبیر جشنواره؛

  معرفی داوران بخش مسابقه تبلیغات سینمای ایران فجر۳۸

  سینماپرس: «محمد روح‌الامین»، «امیرشیبان خاقانی» و «حبیب مجیدی» به عنوان داوران بخش مسابقه تبلیغات سینمای ایران سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر حکم گرفتند.

 • سالن سینما ۱۳۹۸-۱۱-۰۴ ۱۷:۴۱

  مدیرعامل موسسه «بهمن سبز» خبر داد؛

  احداث سینمای ۱۳ سالنه در مشهد

  سینماپرس: سید مصطفی حسینی، مدیرعامل موسسه «بهمن سبز» با اعلام خبر احداث سینمای ۱۳ سالنه «مهر کوهسنگی» در مشهد بیان داشت: همزمان با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فعالیت اجرایی یکی از بزرگترین پردیس های سینمایی کشور توسط موسسه بهمن سبز حوزه هنری در شهر مشهد آغاز خواهد شد.

 • سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در خراسان شمالی ۱۳۹۸-۱۱-۰۴ ۱۷:۰۲

  در سی و هشتمین دوره جشنواره؛

  قطار جشنواره فیلم فجر به خراسان شمالی رسید

  سینماپرس: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: خراسان شمالی برای پنجمین سال متوالی میزبان سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر می‌شود.

 • آرم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۱-۰۴ ۰۹:۱۵

  در باب اهمیت جایگاه منتقدان؛

  ایجاد خط معیار فکری جدی برای علاقمندان و سینماگران با «نقد»

  سینماپرس: حضور منتقدها در نشست‌ها و داوری‌های جشنواره فیلم فجر یکی از ضروری‌ترین نیازهای اجرای عدالت در جشنواره است و از این رو می‌توان جامعه منتقدان را فن‌سالاران جشنواره فیلم فجر دانست.

 • برنامه شب سینما ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۵:۰۹

  با حضور وحید جلیلی و محمد قوچانی؛

  مرور ۴۰ سال سینمای انقلاب در «شب سینما»

  سینماپرس: ششمین قسمت از برنامه شب سینما با حضور وحید جلیلی و محمد قوچانی با موضوع بررسی ۴۰ سال سینمای انقلاب پنجشنبه سوم بهمن به روی آنتن زنده شبکه چهار می رود.

 • فیلم سینمایی احمدبای ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۴:۳۱

  جدیدترین خبرها از فیلم سینمایی «الحاج احمدبای»؛

  از احتمال حضور در اسکار ۲۰۲۱ تا رونمایی در جشنواره جهانی فیلم فجر/ میرعلایی: «الحاج احمدبای» یکی از موفق ترین آثار کارنامه سینمایی جمال شورجه است

  سینماپرس: سیداحمد میرعلایی که بعد از بیماری جمال شورجه به عنوان مشاور وی، امور مربوط به فیلم سینمایی «الحاج احمدبای» را پیگیری می کند با اعلام احتمال حضور این فیلم در اسکار ۲۰۲۱ به عنوان نماینده مشترک سینمای ایران و الجزایر و رونمایی این اثر در جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: «الحاج احمدبای» همچنان در حال گذراندن آخرین مراحل فنی است و از همین رو به دلیل عدم آماده سازی نهایی این فیلم برای حضور این فیلم در جشنواره فیلم فجر هیچ ثبت نامی صورت نگرفته و دست اندکاران تمام تلاش شان را به کار می برند تا این اثر سینمایی ان شاالله در اردیبهشت ماه سالی آتی به جشنواره جهانی فیلم فجر برسد.

 • هفته فیلم مقاومت ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۳:۱۲

  تا ۴ بهمن؛

  برگزاری هفته فیلم «مقاومت» در تونس

  سینماپرس: هفته فیلم مقاومت با حضور نمایندگان سینمایی کشورهای مختلف از ۲۰ تا ۲۶ دی‌ماه در کشور تونس آغاز شده و تا روز جمعه ۴ بهمن ماه ادامه می‌یابد.

 • مریم پوریامین ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۲:۵۵

  مهمترین رویداد سینمایی کشور از نگاه اهالی سینما/۱۳

  پوریامین: جشنواره فیلم فجر برخلاف اهداف اولیه اش به نمایش ابتذال در سینما تبدیل شده است/ چشم برخی فیلمسازان به سیاستمداران غربی دوخته شده!

  سینماپرس: مریم پوریامین کارشناس سینما و عضو سابق شورای پروانه نمایش سینمای خانگی در آستانه برگزاری سی و هشتیمن جشنواره فیلم فجر با انتقاد از عملکرد غلط مدیران برای برگزاری این رویداد گفت: متأسفانه جشنواره فیلم فجر برخلاف اهداف اولیه اش به صحنه نمایش ابتذال و فساد در سینما تبدیل شده است؛ مراسم های نامأنوسی همچون فتوکال و فرش قرمز و... باعث شده تا برخی به اصطلاح هنرمندان با سروشکل نامناسب در جشنواره فجر انقلاب ظاهر شوند و ضمن آسیب وارد کردن به فرهنگ عمومی کشور، اذهان آحاد افراد جامعه را در ایام الله دهه فجر جریحه دار کنند.

 • حمید بهمنی ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۱:۴۹

  حمید بهمنی:

  دولت اصلاحات انقلاب اسلامی را از سینما حذف کرد/ بودجه سینمای استراتژیک صرف سینمای ابتذال می‌شود

  سینماپرس: «حمید بهمنی» نویسنده و کارگردان باسابقه سینمای ایران معتقد است که سینمای استراتژیک مثل اکسیژن برای انقلاب اسلامی ما واجب است؛ ما می‌توانیم به واسطه سینمای استراتژیک، اندیشه حاج قاسم و ابومهدی المهندس و سیدحسن نصرالله را در جهان منتشر کنیم.

 • مهدی کلهر ۱۳۹۸-۱۱-۰۱ ۱۴:۲۵

  مهدی کلهر:

  جریانی از همان ابتدا قصد حذف انقلاب از سینما را داشت

  سینماپرس: بررسی فضای ابتدای انقلاب در هنر و سینما نشان می‌دهد که ریشه‌های تفکر ضدانقلابی در سایه هیاهوی جشن انقلاب در حال جان گرفتن بوده است.

 • سیدرضا اورنگ در نشست تحلیلی «فرصت‌ها و تهدیدها» ۱۳۹۸-۱۱-۰۱ ۱۳:۴۷

  مهمترین رویداد سینمایی کشور از نگاه اهالی سینما/۱۲

  اورنگ: دست های پشت پرده در تلاشند تا جشنواره فجر را به انحطاط بکشانند/ جداسازی بخش های ملی و جهانی جشنواره فجر یک اشتباه بود

  سینماپرس: سیدرضا اورنگ منتقد و مدرس سینما در آستانه برگزاری سی و هشتیمن جشنواره فیلم فجر با انتقاد شدید از اوضاع بحرانی این رویداد سینمایی گفت: دست های پشت پرده در تلاشند تا جشنواره فجر را به طور کامل به انحطاط و نابودی بکشانند. همه ما باید آگاه باشیم که حضور مدیریت پشت پرده در سینمای ایران یک حقیقت است و برخلاف باور عده ای افراد یک توهم توطئه نیست!؛ سیاست دست های پشت پرده این است که جشنواره فجر را از بین ببرند و یک رویداد و جشنواره دیگری را جایگزین آن کنند.

 • فیلم نامو ۱۳۹۸-۱۰-۳۰ ۱۹:۴۱

  به عنوان نماینده سینمای ایران؛

  «نامو» به جشنواره برلین رفت

  سینماپرس: «نامو»( بیگانه) نخستین تجربه کارگردانی نادر ساعی نماینده سینمای ایران در بخش فروم جشنواره برلین شد.

 • توزیع بلیت های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۰-۳۰ ۱۳:۴۰

  در کمتر از نیم ساعت؛

  پیش فروش ۵ هزار و ۷۰۰ سری بلیت فجر ۳۸

  سینماپرس: تنها دقایقی پس از آغاز پیش فروش اینترنتی بلیت‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، حدود ۵ هزار و ۷۰۰ سری (حدود ۵۸ هزار قطعه) فروش موفق بلیت اینترنتی فروخته شد.

 • آرم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۲۱:۰۹

  معاون اجرایی جشنواره توضیح داد؛

  ظرفیت سینماهای مردمی جشنواره فجر

  سینماپرس: معاون اجرایی سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر از اختصاص دادن حدود ۹۵۰۰ صندلی برای مردم علاقه‌مند به تماشای فیلم‌های این جشنواره خبر داد.

 • انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس ۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۱۲:۰۸

  به دلیل بارش برف سنگین؛

  تغییر زمان برگزاری نشست تخصصی «نسبت سینمای انقلاب و دفاع مقدس با بیانیه گام دوم انقلاب»

  سینماپرس: نشست تخصصی نسبت سینمای انقلاب و دفاع مقدس با بیانیه گام دوم انقلاب که قرار بود امشب برگزار شود، ملغی و به تاریخ دیگری موکول می گردد.

 • حسن هدایت کارگردان ۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۱۱:۵۴

  حسن هدایت؛

  سینمای ما حتی اقتباس‌کردن هم بلد نیست!

  سینماپرس: در صنعت تولید فیلم و سریال در همه جای دنیا یکی از بهترین روش‌ها برای جلب مخاطب، اقتباس از نوشته‌های شناخته شده است.

 • حجت الاسلام والمسلمین احد آزادی خواه ۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۰۹:۵۳

  مهمترین رویداد سینمایی کشور از نگاه اهالی سینما/۱۱

  آزادی خواه: جشنواره فیلم فجر باید شعائر انقلاب اسلامی را ترویج، تبیین و صادر کند/ در حوزه تولید آثار ارزشی شاهد عقب گرد هستیم!

  سینماپرس: حجت الاسلام والمسلمین احد آزادی خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در آستانه برگزاری سی و هشتیمن جشنواره فیلم فجر گفت: انتظار کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به عنوان خاستگاه مردمی و نهاد قانون گذاری از قله منیع جشنواره فیلم فجر خلق و نمایش آثار سینمایی است که بتواند ارزش ها و شعائر انقلاب اسلامی را ترویج، تبیین و صادر کند، از نظر ما این اتفاق ایده آل و معنای واقعی داشتن یک سینمای استثنایی و انقلابی است.

 • سیمرغ ۱۳۹۸-۱۰-۲۸ ۱۸:۰۶

  معاون اجرایی جشنواره خبر داد؛

  اعلام گروه‌بندی فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

  سینماپرس: معاون اجرایی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، گروه‌بندی فیلم‌های منتخب این دوره از جشنواره را اعلام کرد.

 • احمدی-هاشمی-حاجی غلامی-سیفی-کریمی-براری-نیاز ۱۳۹۸-۱۰-۲۸ ۱۰:۴۲

  انتقاد سینماگران از سینمای کودک؛

  از ابراز شگفتی برای صرف بودجه های میلیاردی در جشنواره کودک تا انتقاد به باندبازی و رانت خواری در سینمای کودک و نوجوان

  سینماپرس: تعدادی از سینماگران سینمای کودک و کارشناسان فرهنگی در پی هزینه های نجومی بنیاد سینمایی فارابی برای جشنواره فیلم کودک که با انتقاد گسترده سینماگران و اهالی رسانه روبرو شده تأکید کردند: باندبازی و رانت خواری در سینمای کودک و نوجوان بیداد می کند؛ صرف چنین بودجه هایی برای برگزاری یک جشنواره بی دستاورد در حالی که امکان تولید و اکران آثار مناسب سینمای کودک فراهم نیست موجب حیرت است. این دسته از سینماگران متذکر شدند این جشنواره و مسأله «شفاف سازی» سازمان سینمایی یک «شوآف» صرف است و بس!

 • فیلم سینمایی خروج ۱۳۹۸-۱۰-۲۸ ۰۹:۵۱

  صداگذار فیلم مطرح کرد؛

  حاتمی‌کیا یک فرد کمال‌گرا است

  سینماپرس: آرش قاسمی صداگذار سینمای ایران درباره چالش‌های صداگذاری روایت دو ساعته و پرسروصدای ابراهیم حاتمی‌کیا در فیلم سینمایی «خروج» توضیحاتی ارائه کرد.

 • دوربین فیلمبرداری ۱۳۹۸-۱۰-۲۷ ۲۰:۰۲

  در کیش؛

  برگزاری کارگاه «فیلمسازی خلاق» توسط محمدعلی سجادی

  سینماپرس: محمدعلی سجادی کارگاه آموزش فیلمسازی خلاق را از تاریخ ۴ تا ۱۰ بهمن ماه در منطقه آزاد کیش برگزار می کند.

 • داریوش ارجمند ۱۳۹۸-۱۰-۲۷ ۰۹:۱۵

  هنرمندان، خارج از وطن برده اند؛

  حکایت سلبریتی‌های بی‌وطن از زبان داریوش ارجمند+ فیلم

  سینماپرس: داریوش ارجمند ضمن انتقاد از برخی سلبریتی‌های بی‌وطن گفت: چرا همین‌جا کار را نمی‌کنی؟ چرا این بضاعت را در وطنت نداری؟ مگر آنجا کجاست؟

 • ابراهیم داروغه زاده در دوازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران ۱۳۹۸-۱۰-۲۵ ۱۴:۰۹

  وقتی بی کفایتی «ابراهیم داروغه‌زاده» بیش از پیش آشکار می شود؛

  اظهار عجز و لابه دبیر جشنواره فجر به وطن فروشان نان به نرخ روزخور

  سینماپرس: «ابراهیم داروغه‌زاده» دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به جای مواخذه جماعتی که در شرایط بحرانی کشور با دشمنان این سرزمین هم نوا شده و آواز تحریم سر داده اند، دلنوشته‌ای را خطاب به این نوکران جبهه دشمن منتشر کرد.

 • محسن فاضلی ۱۳۹۸-۱۰-۲۵ ۱۲:۲۲

  مهمترین رویداد سینمایی کشور از نگاه اهالی سینما/۱۰

  فاضلی: جشنواره فجر برای بازگشت به روزهای اوج نیازمند ادغام بخش های ملی و جهانی و توجه به نقدهای اهالی رسانه است

  سینماپرس: محسن فاضلی منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و هشتیمن جشنواره فیلم فجر با انتقاد شدید نسبت به افول این رویداد سینمایی گفت: جشنواره فجر برای بازگشت به روزهای اوج نیازمند ادغام بخش های ملی و جهانی، توجه به نقدهای اهالی رسانه و منتقدان و گزینش آثاری با محتوای ارزشمند است اما متأسفانه علیرغم اینکه این نکات بارها توسط کارشناسان خبره سینما و رسانه مطرح شده اما همچنان شاهد آن هستیم که مدیران و مسئولان و سیاست گذاران جشنواره تنها به سخنان مجیزگویان توجه می کنند و به حرف های منتقدان اهمیتی نمی دهند.

 • خانه سینما ۱۳۹۸-۱۰-۲۴ ۱۶:۱۲

  خانه سینما و صدور بیانیه های سیاسی پی در پی!

  وقتی خانه سینما فقط برای شاه‌نشینان یاد وظایف صنفی‌اش می‌افتد

  سینماپرس: خانه سینما که سالهاست فعالیت سیاسی آن در سایه عنوان صنفی باعث انتقاد اهالی سینما بوده و رسیدگی به امور صنفی سینماگران به استثنای مراسم های تشییع ایشان، برایش اولویت نداشته، امروز دوباره بیانیه ای سیاسی در دفاع از شاه نشینان سینما صادر کرد!

 • سیمرغ ۱۳۹۸-۱۰-۲۴ ۱۵:۱۳

  مردمی بودن هنرمندان فقط یک ژست است!

  انصراف از جشنواره فجر یا انصراف از شرافت!

  سینماپرس: ماجرای انصراف از جشنواره فجر و استعفا از صداوسیما با ژست مردمی بودن این روزها بیشتر به یک لطیفه تبدیل شده است.

 • علیرضا سربخش ۱۳۹۸-۱۰-۲۴ ۱۰:۲۴

  مهمترین رویداد سینمایی کشور از نگاه اهالی سینما/۹

  سربخش: وزارت ارشاد باید استعدادهای جوان را برای تولید آثار درخور ایام الله دهه فجر شناسایی و حمایت کند

  سینماپرس: علیرضا سربخش جانباز روشندل و کارشناس فرهنگی در آستانه برگزاری سی و هشتیمن جشنواره فیلم فجر گفت: متأسفانه چند سالی است که سینما و در ذیل آن جشنواره فیلم فجر نشانی از ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی ندارند. در این سال ها هیچ فیلمی در خصوص انقلاب اسلامی و اهداف و ارزش ها و آرمان های آن تولید نشده و این اتفاق باعث حیرت و تأثر سینماگران و مردم مومن و انقلابی شده است.

 • نقد فیلم سینمایی رگبار ۱۳۹۸-۱۰-۲۳ ۱۵:۴۶

  به کارگردانی بهرام بیضایی؛

  «رگبار» در خانه سینما نقد و بررسی شد

  سینماپرس: فیلم سینمایی «رگبار» به کارگردانی بهرام بیضایی در خانه سینما نمایش و نقد شد.

 • حجت الاسلام نصراله پژمانفر در نشست نسبت سینمای ایران و منافع ملی ۱۳۹۸-۱۰-۲۳ ۱۲:۱۵

  مهمترین رویداد سینمایی کشور از نگاه اهالی سینما/۸

  پژمانفر: جشنواره فجر ارتباط خود را با انقلاب از دست داده است/ دولت در همه حوزه ها از جمله حوزه فرهنگ و هنر عملکردی به شدت غیرقابل قبول دارد

  سینماپرس: حجت الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در آستانه برگزاری سی و هشتیمن جشنواره فیلم فجر گفت: اساساً جشنواره فجر ارتباط خود را با انقلاب از دست داده است، دولت می خواهد جشنواره فیلم فجر را به سمت سویی ببرد که در راستای اهداف ملت نیست.

 • امیر پوریا در مراسم بزرگداشت «محمد علی سپانلو» در خانه هنرمندان ۱۳۹۸-۱۰-۲۳ ۱۱:۴۹

  وقاحتی که منتها ندارد!

  تشویق منتقد مهاجرت کرده از ایران برای تحریم جشنواره فجر

  سینماپرس: آقای پوریا! چرا تا سال قبل که ایران بودی و دائم در تلویزیون و رادیو و رسانه‌های دولتی و رسمی، دم از تحریم جشنواره نمی‌زدی؟!