دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷

هیأت انتخاب جشنواره فجر از منظر سینماگران/۱۰

مستغاثی: سال ها است جایگاه ویژه ای برای فیلمسازان ضد نظام و انقلاب در سینمای ایران وجود دارد!

سعید مستغاثی در پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

سینماپرس: سعید مستغاثی رئیس پیشین انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران همزمان با فعالیت هیأت انتخاب سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: هیأت انتخاب از صندوقخانه های کهنه بیرون آورده می شوند و با انتخاب هایشان باعث می شوند جشنواره هیچ استانداردی نداشته باشد و این رویداد که روزگاری قرار بود اهداف و آرمان های نظام و انقلاب اسلامی را ترویج کند دیگر هیچ همسویی با اهداف عالیه انقلاب اسلامی نداشته باشد.

این منتقد سینما در گفتگو با خبرنگار سینماپرس با انتقاد از اعضای هیأت انتخاب اظهار داشت: یک جشنواره استاندارد سینمایی باید هیأت های انتخاب و داوری به روز و آگاهی داشته باشد. در همین جشنواره های فیلم «کن» یا «برلین» که مراد آقایان است اعضای هیأت های انتخاب و داوری جزو افرادی هستند که در طول سال های اخیر کارهای درخشان و مطرحی ساخته اند و در دنیای سینما اتفاقی نو ایجاد کرده اند؛ در آکادمی اسکار هم وضعیت به همین گونه است اما متأسفانه ما به دلیل سیاست ها و نگاه های غلط دبیران و مسئولان جشنواره افرادی را انتخاب می کنیم که که سال ها است جایگاه ویژه ای در سینما ندارد و اصلاً در باغ نیستند و اگر احیاناً در سینما فعالیت هایی هم داشته اند همگی آثار پرت بوده اند. این افراد به روز که هیچ حتی «به شب» هم نیستند!

مستغاثی خاطرنشان کرد: اگر شخص دبیر جشنواره خودش انتخاب فیلم ها را بر عهده داشته باشد بهتر است تا مرتبا چهره های تکراری و تاریخ مصرف گذشته را بیاورد و جاهای شان را با هم عوض کند و جشنواره را مضحکه کند! متأسفانه این اعضا و این انتخاب ها به هیچ عقل سلیمی نمی خورد.

این منتقد مطرح سینمای کشور سپس در پاسخ به این سوأل که انتخاب های غلطی مانند اجازه حضور به کارگردانی که فیلم موهن «یک خانواده محترم» را ساخته که بسیاری از کارشناسان برجسته سینما آن را اثری ضد دینی و ضد ملی می دانند در آینده چه ضررهای می تواند در سینمای کشور داشته باشد اظهار داشت: متأسفانه سال ها است جایگاه ویژه ای برای فیلمسازان ضد نظام و انقلاب در سینمای ایران وجود دارد!؛ سال ها است جشنواره دیگر اعتبار و منزلت را ندارد و از سکه افتاده و خیلی فیلمسازان در طول سال فیلم های شان را اکران می کنند یا به جشنواره های دیگر می روند. فیلم های ضد نظام و انقلاب هم سکه رایج شده و هر کس بهتر بسازد عزیزتر می شود!

وی تأکید کرد: این اظهرمن الشمس است که ما دیگر نباید دنبال فیلم های ضد انقلاب و ضد نظام در خارج از کشور و سینمای هالیوود بگردیم چرا که مسئولان خودمان با بی درایتی اجازه عرض اندام به این افراد در داخل کشور را می دهند.

اخبار مرتبط

نظرات

  • ۱۳۹۷/۱۰/۱۰ - ۱۲:۰۵
    0 0
    رئیس سابق انجمن منتقدان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.