سینمای دفاع مقدس

کل اخبار:333

 • نشست تخصصی «گفتمان سینمای دفاع مقدس» ۱۳۹۷-۰۴-۰۵ ۲۱:۰۱

  در نشست تخصصی «گفتمان سینمای دفاع مقدس» مطرح شد؛

  خطر انحراف سینمای دفاع مقدس را سه دهه پیش گوشزد کردیم / سلیقه‌ای بودن مدیریت؛ عامل اصلی مشکلات سینما

  سینماپرس: نشست تخصصی «گفتمان سینمای دفاع مقدس» امروز سه‌شنبه ۵ تیرماه با حضور حجت‌الله سیفی، حبیب‌الله مازندرانی و امیرحسین شریفی در سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس برگزار شد.

 • شاه حسینی-شرف الدین-سلمانیان-هاشمی ۱۳۹۷-۰۳-۰۴ ۱۱:۴۸

  انتقاد سینماگران از مدیریت فرهنگی کشور؛

  لیبرال مسلکان، خودفروختگان و خائنان مانع تولید آثار ارزشی در سینما می شوند/ چرا آثار سیاه ضد ارزشی مورد حمایت هستند؟

  سینماپرس: به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر برخی از سینماگران حوزه دفاع مقدس و مقاومت با بیان اینکه طی سال های اخیر لیبران مسلکان، خودفروختگان و خائنان به کشور مانع تولید آثار ارزشی در سینما می شوند تأکید کردند: عدم حمایت مسئولان از سینمای دفاع مقدس و بی توجهی به تولید آثار انبوه در این حوزه ظلم به شهدا، کشور و آیندگان است.

 • سیدجواد هاشمی در میزگرد آسیب شناسی سینمای دفاع مقدس ۱۳۹۷-۰۳-۰۲ ۱۱:۱۱

  انتقاد از بی توجهی به رویدادهای دفاع مقدس در سینما/۴

  هاشمی: عدم حمایت مسئولان از سینمای دفاع مقدس و بی توجهی به تولید آثار انبوه در این حوزه ظلم به شهدا، کشور و آیندگان است

  سینماپرس: سیدجواد هاشمی بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر با انتقاد از بی توجهی مدیران فرهنگی و سینمایی نسبت به وقایع و رویدادهای دفاع مقدس در سینما گفت: عدم حمایت مسئولان از سینمای دفاع مقدس و بی توجهی به تولید آثار انبوه در این حوزه ظلم به شهدا، کشور و آیندگان است و نباید اجازه داد یاد و خاطره ۸ سال دفاع مقدس و رشادت ها و دلاوری های شهدا و جانبازان گرانقدر به دست فراموشی سپرده شود.

 • عطاالله سلمانیان ۱۳۹۷-۰۳-۰۱ ۰۹:۴۸

  انتقاد از بی توجهی به رویدادهای دفاع مقدس در سینما/۳

  سلمانیان: جو لیبرالیستی حاکم بر سینما و غرب زدگی شدید مانع اصلی توجه به سینمای دفاع مقدس است/ چرا هنرمندان متعهد و ارزشی خانه نشین شده اند؟!

  سینماپرس: عطاالله سلمانیان بازیگر و کارگردان سینما در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر با انتقاد از بی توجهی مدیران فرهنگی و سینمایی نسبت به وقایع و رویدادهای دفاع مقدس در سینما گفت: جو لیبرالیستی حاکم بر سینما و غرب زدگی شدید مانع اصلی توجه به سینمای دفاع مقدس است و متأسفانه مسئولان و مدیران سینمایی یا ضرورتی برای توجه به این گونه مهم سینمایی احساس نمی کنند و یا اینکه اصلاً دوست ندارند فیلم های متعدد با این سوژه ها و مضامین ساخته شود.

 • محمد رضا شرف الدین ۱۳۹۷-۰۲-۳۱ ۱۰:۵۴

  انتقاد از بی توجهی به رویدادهای دفاع مقدس در سینما/۲

  شرف الدین: افراد خائن در کشور همه ارزش ها را به باد دادند/ برخی مسئولان اگر صدام زنده بود از او برای سوم خرداد عذرخواهی می کردند!

  سینماپرس: محمدرضا شرف الدین مدیرعامل سابق انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و تهیه کننده سینما در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر با انتقاد از بی توجهی مدیران فرهنگی و سینمایی نسبت به وقایع و رویدادهای دفاع مقدس در سینما گفت: افراد خائن در کشور همه ارزش ها را به باد دادند!؛ شما دنبال چه چیز می گردید؟ سوم خرداد؟ متأسفانه به واسطه اهمال کاری مسئولان الآن نه آدم های سوم خردادی باقی مانده اند و نه ارزش های آن دوران!

 • انسیه شاه حسینی در رونمایی از منشور مستند انقلاب اسلامی ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۱۰:۴۱

  انتقاد از بی توجهی به رویدادهای دفاع مقدس در سینما/۱

  شاه حسینی: سینما موظف است به موضوعات استراتژیک و ارزشمند دفاع مقدس بپردازد/ سالروز آزادسازی خرمشهر نقطه عطف است

  سینماپرس: انسیه شاه حسینی کارگردان سینما در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر با انتقاد از بی توجهی مدیران فرهنگی و سینمایی نسبت به وقایع و رویدادهای دفاع مقدس در سینما گفت: سینما موظف است به موضوعات استراتژیک و ارزشمند دفاع مقدس بپردازد چرا که مردم نسبت به این سینما گرایش ویژه ای دارند و از سوی دیگر این وظیفه مسئولان فرهنگی است که یاد و نام و خاطره دفاع مقدس و شهدا را زنده نگاه دارند.

 • جمال شورجه ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۹:۴۷

  جمال شورجه در ششمین نشست تخصصی «چهل شاهد» مطرح کرد؛

  تربیت درست و منسجمی در حوزه سینمای انقلاب صورت نگرفت / حقیقت انقلاب در سینما تصویر نشده است

  سینماپرس: ششمین نشست تخصصی «چهل شاهد» با حضور جمال شورجه و محمد تقی فهیم در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با موضوع سینما برگزار شد.

 • اصغر نقی زاده در نشست فیلمسازان جوان سینمای انقلاب به مناسبت روز مساجد ۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۱۹:۰۹

  گلایه های بازیگر «آژانس شیشه‌ای» از وضعیت سینما

  خبرگزاری میزان: بازیگر فیلم "آژانس شیشه ای" گفت: من و امثال من بیکار شده ایم اما باید این مشکل را به چه کسی بگویم؟ نمی توانم توی گوش کارگردان و یا تهیه کننده بزنم که چرا به من بازی نمی دهید. بازیگری مثل کارگری است که هر جا را به شما بگویند باید بیل بزنید.

 • پرویز شیخ طادی ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۲۲:۱۱

  پرویز شیخ طادی:

  شهید آوینی روشنگرراه سینماگران جوان است

  سینماپرس: کارگردان «امپراتور جهنم» آوینی را مغز متفکر سینمای اسلام خواند و گفت: از نظر من با نگاه درست و موشکافانه به سینمای شهید آوینی تمام مشکلات سینما حل خواهد شد. ابعاد وجودی آوینی بسیار بزرگ است و نه تنها در ایران بلکه در جهان می توان وی را مغز متفکر سینمای انقلاب و اسلام دانست.

 • انسیه شاه حسینی در رونمایی از منشور مستند انقلاب اسلامی ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۲۲:۰۶

  انسیه شاه حسینی:

  روایت فتح الگوی سینمای دفاع مقدس است

  سینماپرس: نویسنده و کارگردان سینما گفت: مجموعه روایت فتح برای من و بسیاری از فیلمسازان راهگشاست. شاید اگر شما این مستند ها را بدون صدا ببینید توفیق چندانی حاصل نشود اما آنچه روایت فتح را مستندی درخشان کرده دکلمه ها و رنگ و بویی است که آوینی به آن بخشیده است.

 • سینماپرس در سالی که گذشت-بخش سوم ۱۳۹۷-۰۱-۱۳ ۱۰:۲۹

  سینماپرس در سالی که گذشت؛ بخش سوم/پاییز ۹۶

  انتقادهای دامنه دار نسبت به وضعیت بغرنج سینمای کشور/ از انتظارت سینماگران تا انتقاد به عدم توجه به روایت آثار تاریخی، مذهبی و دفاع مقدسی

  سینماپرس: بخشی از گفتگوهای سینماپرس با سینماگران در فصل پاییز سال ۹۶ مربوط به مسائلی همچون: انتظارات سینماگران از عملکرد مسئولان سازمان سینمایی، مشکلات عدیده سینمای دفاع مقدس و بی توجهی مسئولان به این سینمای ارزشمند، واکنش اهالی سینمای کشور به زمزمه انحلال انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، تحلیل وضعیت مستندسازی در سینمای کشور و ... بوده است.

 • استاد هاشم‌زاده ۱۳۹۶-۱۲-۱۶ ۱۹:۵۶

  تشابهات و افتراقات سینمای جنگ و ضد جنگ

  سینمای دفاع مقدس سینمای جنگ نیست

  سینماپرس: سینمای ضد جنگ یعنی سینمای ضد استعمار، سینمای ضد پرخاش، ضد خشونت. این خیلی متفاوت است با موقعیت‌های جنگ‌های آزادی‌خواهانه. مثلاً وقتی روشنفکران جهان علیه "فرانکو" _دیکتاتور اسپانیا_ تجهیز شدند، این تجهیز دیگر جنگ تلقی نمی‌شد. آزادی‌خواهی بود. یعنی جنگی آزادی‌خواهانه.

 • فیلم سینمایی تنگه ابوقریب ۱۳۹۶-۱۱-۲۰ ۱۲:۰۲

  تنگه ی روایت سیال ذهن

  سینماپرس: مشکل اصلی فیلم روایت است چراکه همین یک خطی که تنگه ی ابوقریب نباید سقوط کند خود تعلیقی را برای مخاطب ایجاد میکند تا وضعیت و ماجراهای داستانی تنگه را پیگیری کند اما روایت کارگردانی برای تصویری کردن این یک خط وجود نداشت.

 • پوستر فیلم سینمایی تنگه ابوقریب ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۶:۵۷

  غربت فرهنگ عاشورایی انقلاب اسلامی در تنگه ابوقُریب

  تنگه ای در اوج تکنیک و نبود محتوا/ وقتی متولیان فرهنگی انقلاب، تولیدات ارزشی را به سطح تکنیکال فروکاست می دهند!

  سینماپرس: تنگه ابوقُریب را می بایست به عنوان یکی از آثار متفاوت امسال جشنواره فیلم فجر معرفی نمود؛ اثری که با بهره‌گیری از تکنیک‌های روز فیلم سازی، سینمای دفاع مقدس را باورپذیر نموده، با این همه از لحاظ محتوای سینمایی، به شدت دچار فقدان محتوا و لکنت کلام، آن هم در شرایط امروز فرهنگی و سینمایی کشور است.

 • فیلم سینمایی «سرو زیر آب» ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۲۲

  فیلم‌ سرافکنده٬ سروهای سرافراز

  سینماپرس: فیلمسازی که در مورد سوژه فیلمش دید نسبیت گرایانه داشته باشد، باید برای تصویر معوجی که از دفاع مقدس و تفحص نشان می دهد و آرمان های مقدس یک کشور را بازیچه دست خود قرار می دهد پاسخگو باشد.

 • فیلم سینمایی «سرو زیر آب» ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۱۷

  «سرو زیر آب»؛ سینمای دفاع مقدس با طعم روشنفکری

  سینماپرس: اگر تنها ۲۰ اثر سینمایی شاخص و ماندگار درباره خود جنگ و نحوه دفاع ساخته بودیم، به دوستان حق می دادیم که از بودجه نهادهای انقلابی استفاده کنند و فیلم درباره تبعات و آثار جنگ و پشت جبهه بسازند و با دید شاعرانه و رمانتیک به ۸ سال جنگ ما نزدیک شوند، چنان که آن موسسه که از نهادهای انقلابی بودجه می گیرد، فیلمی به نام «بدون مرز» در راستای همین نوع نگاه «انسان»محور به جنگ (و در واقع ضدجنگ) ساخته است!

 • جشن دلتنگی، هایلایت، ماهورا ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۰۹:۰۶

  همراه با فجر سی و ششم/۷

  «هایلایت» «ماهورا» برای حضور در «جشن دلتنگی»!/نگاهی به فیلم های هفتمین روز سی و ششمین جشنواره فجر در سینمای رسانه ها

  سینماپرس: پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه هفتمین روز نمایش آثار جشنواره سی و ششم در سینمای رسانه ها است؛ در این روز فیلم سینمایی «جشن دلتنگی» ساخته پوریا آذربایجانی در سانس ۱۴، فیلم سینمایی «هایلایت» ساخته اصغر نعیمی در سانس ۱۷ و فیلم سینمایی «ماهورا» ساخته حمید زرگرنژاد در سانس ۲۰ برای اهالی رسانه و منتقدان به نمایش درخواهند آمد.

 • نشست نقد و بررسی فیلم «تنگه ابوقریب» ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۲۲:۳۴

  نشست نقد و بررسی فیلم «تنگه ابوقریب»؛

  بهرام توکلی: تلاش کردیم به فضای دفاع مقدس نزدیک باشیم

  سینماپرس: کارگردان فیلم در نشست رسانه ای گفت: بزرگ‌ترین منبع برای بازسازی صحنه‌های جنگی مستندهایی است که در دسترس است. ما تکیه‌مان بیشتر به آن مستندها بود. ناخودآگاه دیدن فیلم‌های روز سینمای دنیا بر ذهن هر کارگردانی تأثیرگذار است اما من تلاش کردم تا فضای بومی جنگ‌مان حفظ شود و تکیه بر فیلم‌های مستند باشد.

 • غلامرضا علی‌اکبری ۱۳۹۶-۱۰-۱۹ ۲۳:۲۹

  سینمای دفاع مقدس نیازمند اعتقاد و ایمان قلبی به این عرصه است/ما هم باید با وضعیت فعلی سینما بسازیم

  خبرگزاری میزان: بازیگر فیلم "دیده بان" گفت: به عنوان یک بازیگر مگر می شود سالها کار کرد و بعد دلتنگ بازی نشد. من هم تبعاً در این سالها به شدت دلتنگ بازگشت به سینما و بازی در این عرصه هستم اما دیگر کاری نیست که بخواهم در مورد آن صحبت کنم.

 • ایستاده در غبار ۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۲:۵۱

  نگاهی به وضعیت سینمای دفاع مقدس از گذشته تا کنون

  سینماپرس: سینمای دفاع مقدس، با آثار قوی می‌تواند به دوران اوج خود بازگردد.

 • حسین شهابی ۱۳۹۶-۱۰-۰۴ ۱۰:۴۵

  خانه نشینی کارگردان‌های خوب فیلم های دفاع مقدس

  سینماپرس: کارگردان فیلم «دوران سرطانی» گفت: سینمای دفاع مقدس سینمای بسیار خاصی است و باید با قدرت به سمت آن رفت. این سینما به شدت هزینه بر بوده و دقت زیادی را در ساخت و تولید می‌طلبد.

 • فیلم سینمایی «من یوسفم، مادر» ۱۳۹۶-۰۹-۲۲ ۱۱:۲۵

  نمایش «من یوسفم، مادر» در هند و برزیل

  سینماپرس: «من یوسفم، مادر» ساخته محمدرضا فرطوسی که در ژانر دفاع مقدس تولید شده است، در دو جشنواره در کشورهای هند و برزیل به نمایش در خواهد آمد.

 • فیلم سینمایی اِشنوگِل ۱۳۹۶-۰۹-۲۱ ۱۱:۵۵

  به بهانه قربانی شدن یک فیلم دفاع مقدسی دیگر؛

  «اشنوگل» برای ندیدن اکران شد/ دولت سینمای دفاع مقدس را له کرد!

  سینماپرس: سهم سینمای دفاع مقدس در سال ۱۳۹۶ از ابتدای سال تا کنون سه فیلم است. فیلم اول در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری به نمایش درآمد و تهیه‌کننده و کارگردان فیلم بارها به نحوه اکران فیلمشان اعتراض داشتند.

 • ماه چهره خلیلی در نمایی از فیلم سینمایی اِشنوگِل ۱۳۹۶-۰۹-۲۰ ۱۲:۳۵

  بازیگر فیلم اشنوگل:

  عدم حمایت از سینمای دفاع مقدس مرا دلسرد کرد

  سینماپرس: بازیگر فیلم سینمایی «اشنوگل» که اکران آن در هفته های اخیر آغاز شده است با انتقاد از عدم حمایت مسئولان از سینمای دفاع مقدس، گفت: از نظر من اینکه برخی مسئولین می گویند باید فیلم دفاع مقدس ساخته شود و از آن حمایت می‌کنیم همه در حد حرف و شعار است و وقتی موقع عمل می‌شود همه سینمای دفاع مقدس را تنها می‌گذارند.

 • کاوه سماک باشی در نمایی از فیلم سینمایی اِشنوگِل ۱۳۹۶-۰۹-۱۸ ۱۰:۱۶

  «اشنوگل» فیلمی برای زنده نگه داشتن شهامت ایرانی

  سینماپرس: فیلم «اشنوگل» یکی از آثار سینمایی خاص دفاع مقدس است، با اینکه جریان اصلی سینما (مافیای پخش) سعی می‌کند، نادیده‌اش بگیرد و کمترین سالن و زمان نمایش را در اختیار دارد، اما اثر قابل اعتنایی است که در خیل آثار بی‌مسئله خود را به تماشاگر تحمیل می‌کند.

 • کاوه سماک باشی در نمایی از فیلم سینمایی اِشنوگِل ۱۳۹۶-۰۹-۱۳ ۰۹:۲۳

  اشنوگل؛ نگاهی نو و جسورانه به دوران دفاع مقدس!

  سینماپرس: اشنوگل از سوژه و مضمونی خاص، قابل توجه و نو برخوردار است که آن را از دیگر فیلم‌های مشابه متمایز می‌کند. نکته قابل ذکر اینکه، ساختار هنری و سینمایی این فیلم به دلیل کاستی دانش و تجربه سینمایی سازندگانش به اندازه مضمون ومحتوای خوب آن، ارتقا نیافته و کاملا متناسب وزیبنده موضوع ارزشمندش نیست.

 •  سردار احمد حق طلب ۱۳۹۶-۰۹-۱۱ ۱۰:۳۴

  رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس:

  چرا سینما زندگی قهرمانان واقعی را به تصویر نمی کشد

  سینماپرس: سردار احمد حق طلب گفت: اکثر کتابهایی که در مورد دفاع مقدس نوشته شده اند بسیار فاخر هستند و قابلیت تبدیل به فیلم را دارند اما تا حدی در این زمینه از سوی سینماگران کم توجهی می شود.

 • انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس ۱۳۹۶-۰۹-۰۴ ۱۵:۲۰

  انحلال انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس همزمان با پیروزی جریان مقاومت؟!

  سینماپرس: در شرایطی زمزمه‌های انحلال انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و کوچک سازی آن شنیده می‌شود که کشور با توجه به پیروزی‌های اخیر جبهه مقاومت نیاز بیش از پیش به ساخت آثار کوتاه و بلند در جبهه مقاومت دارد.

 • جمال شورجه در «چشم شب روشن» ۱۳۹۶-۰۹-۰۳ ۱۱:۰۵

  نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون در «چشم شب روشن» مطرح کرد :

  حقیقتاً حال سینمای دفاع مقدس خوب نیست

  سینماپرس: جمال شورجه در برنامه «چشم شب روشن» بیان کرد: حقیقتاً حال سینمای دفاع مقدس خوب نیست و سینمای دفاع مقدس باید ردیف بودجه داشته باشد.

 • حمید داوودآبادی ۱۳۹۶-۰۸-۲۳ ۱۰:۴۶

  درخواست حمید داوودآبادی از سینماگران

  سینماپرس: نویسنده کتاب‌های دفاع مقدس گفت: بزرگترین ضعف ژانر دفاع مقدس در سینما، توجه کم سینماگران به کتاب‌های منتشر شده در این حوزه است.