سینمای ایران

کل اخبار:1852

 • فیلم سینمایی آبادان یازده 60 ۱۳۹۸-۱۱-۱۵ ۲۱:۰۷

  آبادان یازده ۶۰ ؛

  خرده روایتهایی که مخاطب را سردرگم می کند

  سینماپرس: یکی از مشکلات فیلمنامه آبادان یازده ۶۰ دارد، تعدد خرده روایتهایی است که اتفاقا ما به ازای بیرونی و واقعی داشته و بخشی از این ماجرا را شکل داده اند.

 • فیلم سینمایی ریست-تعارض ۱۳۹۸-۱۱-۱۵ ۱۳:۴۸

  در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر؛

  کرونا یا جشنواره فیلم فجر؛ کدامیک زودتر مردم را خواهد کشت؟

  سینماپرس: با دیدن دو فیلم «تعارض» و «دشمنان» به صورت پشت سر هم انگیزه افراد برای خودکشی بشدت تقویت می‌شود. در واقع نیازی نیست به بیماری کرونا نیست، تماشای این دو فیلم برای مرگ سریع کافیست.

 • سعید راد در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۱-۱۵ ۱۳:۰۲

  سعید راد؛

  داوری جشنواره فجر را احساسی و سلیقه‌ای نمی‌بینم

  سینماپرس: سعید راد، داور بخش سودای سیمرغ سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر گفت: داوری در جشنواره فجر برای من خوشحال‌کننده است. حضور ۹ نفر در داوری سودای سیمرغ اتفاقی خوشایند است زیرا آرای بیشتری از یک جمع متخصص به‌دست می‌آید.

 • سومین روز سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۱-۱۵ ۱۰:۵۷

  نگاهی به روز سوم جشنواره فیلم فجر؛

  از سانسور سوألات در نشست های خبری تا اضافه شدن «پسرکشی» به بخش سودای سیمرغ/ چرا اجازه دسترسی خبرنگاران به هنرمندان را نمی دهند؟!

  سینماپرس: روز سوم برگزاری جشنواره فیلم فجر در سینماهای مردمی و سینمای رسانه ها سرشار از حاشیه بود؛ حضور یک باره مسعود فراستی در نشست خبری فیلم سینمایی «روز صفر» و تعریف و تمجید کم نظیرش از این اثر سینمایی یکی از حواشی قابل تأمل در سینمای رسانه ها بود؛ اما قطعی اینترنت در این روز اختلال زیادی را در کار اهالی رسانه به وجود آورد و باعث انتقاد شدید برخی از آن ها نسبت به دست اندرکاران جشنواره شد، همچنین برخی از سالن های پردیس سینمایی ملت قبل از نمایش یکی از فیلم ها با تکمیل ظرفیت روبرو شد و خبرنگاران برای دسترسی آسان به سالن های خالی در راهروهای سیمانی این پردیس سینمایی نامناسب برای برگزاری مهمترین رویداد سینمایی کشور آواره شدند!

 • بهروز شعیبی در مراسم قرعه‌کشی جدول سینمای رسانه در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۱-۱۴ ۱۱:۲۰

  در جشنواره فجر۳۸؛

  بهروز شعیبی از «روز بلوا» می گوید

  سینماپرس: بهروز شعیبی، کارگردان تاکید کرد: روز بلوا از همه کارهایی که تا به حال انجام دادم، برایم سخت‌تر بود؛ به‌دلیل مضمون و حرفی که باید در آن گفته می‌شد

 • عباس لاجوردی در نشست خبری فیلم سینمایی«جشن تولد» ۱۳۹۸-۱۱-۱۴ ۱۰:۲۶

  انتظارات از داوری های جشنواره فیلم فجر/۳

  لاجوردی: فیلم های سیاه نما و دشمن شادکن نباید جایی در جشنواره فجر انقلاب داشته باشند/ حضور داوران دوتابعیتی به شدت نگران کننده است

  سینماپرس: عباس لاجوردی کارگردان سینما همزمان با آغاز داوری فیلم های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فیلم فجر همانطور که از عنوانش هویدا است جشنواره ای برآمده از دل انقلاب اسلامی است و از این رو فیلم های سیاه نما و دشمن شادکن نباید جایی در جشنواره فجر انقلاب داشته باشند و داوران باید دقت بسیار کاری کنند تا این نوع آثار در جشنواره انقلاب مورد توجه قرار نگیرند.

 • نشست خبری فیلم سینمایی «تومان» ۱۳۹۸-۱۱-۱۴ ۱۰:۱۰

  گزارشی از نشست خبری «تومان»؛

  قحطیِ سوژه چگونه یک جشنواره ملی را به «قمار» می کشاند؟!

  سینماپرس: مرتضی فرشباف کارگردان فیلم سینمایی «تومان» در نشست خبری این فیلم که با حضور عوامل و بازیگران فیلم در پردیس سینمایی ملت برگزار شد، گفت: این منطقه چندین سال است که با موضوع شرط بندی درگیر است و تمام شهر در آخر هفته به این موضوع توجه می‌کند. اما باید از این کارگردان محترم پرسید این موضوع چه آورده مهمی برای مخاطب به همراه دارد جز اینکه در پایان با برنده شدن قهرمان فیلم در قمار جوانان مخاطب این فیلم ممکن است به قماربازی تشویق و تحریک شوند.

 • سهیل سلیمی کارگردان فیلم فرشتگان قصاب در سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت ۱۳۹۸-۱۱-۱۳ ۱۰:۵۰

  انتظارات از داوری های جشنواره فیلم فجر/۲

  سلیمی: حضور داوران دوتابعیتی، جشنواره فجر را دچار پارادوکس کرده است/ توجه به منافع ملی و ارزش های انقلابی مهمترین کار هیأت داوران است

  سینماپرس: سهیل سلیمی کارگردان سینما همزمان با آغاز داوری فیلم های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر گفت: حضور داوران دوتابعیتی، جشنواره فجر انقلاب را دچار پارادوکس کرده است؛ سوأل اصلی بنده از دبیر و دست اندرکاران برگزاری جشنواره فیلم فجر این است که چطور یک فرد می تواند تابعیت کشور دیگری را داشته باشد اما از وی انتظار داشته باشیم منافع ملی جمهوری اسلامی ایران را در انتخاب هایش لحاظ کند؟ چنین اتفاقی اصلاً قابل فهم و درک نیست!

 • نشست خبری فیلم سینمایی «قصیده گاو سفید» ۱۳۹۸-۱۱-۱۳ ۱۰:۴۰

  نگاهی به روز اول جشنواره فیلم فجر؛

  انتقاد عمومی به محتوای ناسالم آثار روز اول فجر۳۸/ آیا دبیر جشنواره دنبال ناراضی سازی اهالی رسانه بوده است؟!/ وقتی شفاف سازی شو می شود!

  سینماپرس: روز اول برگزاری جشنواره فیلم فجر در سینماهای مردمی و سینمای رسانه ها سرشار از حاشیه بود؛ حواشی به مراتب پررنگ تر از جشنواره های پیشین که از همان روز اول صدای انتقاد و اعتراض منتقدان و اهالی رسانه از تمامی طیف های فکری و حتی رسانه های دولتی را درآورد. از عدم تناسب امکانات سینمای رسانه ها با جشنواره نسبت به سال های گذشته گرفته تا انتقاد فراوان نسبت به محتوای ناسالم آثار جشنواره که بهت همگان را در پی داشت.

 • ولی الله شیر اندامی ۱۳۹۸-۱۱-۱۲ ۱۴:۳۰

  همسر بازیگر خبر داد؛

  زمان تشییع پیکر ولی‌الله شیراندامی اعلام شد

  سینماپرس: پیکر مرحوم ولی‌الله شیراندامی روز دوشنبه، ۱۴ بهمن تشییع می‌شود.

 • ابراهیم وحیدزاده ۱۳۹۸-۱۱-۱۲ ۱۱:۰۴

  انتظارات از داوری های جشنواره فیلم فجر/۱

  وحیدزاده: وجود نگرش های سیاسی و جناحی در داوری آثار جشنواره بسیار آسیب زننده است/ داوران اعمال سلیقه نکنند!

  سینماپرس: ابراهیم وحیدزاده کارگردان سینما همزمان با آغاز داوری فیلم های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر گفت: وجود نگرش های سیاسی و جناحی در داوری آثار جشنواره بسیار آسیب زننده است؛ این نوع نگرش می تواند باعث اجحاف در حق بسیاری از فیلم هایی شود که شاید شایستگی بیشتری برای انتخاب شدن داشته باشند اما با خط فکری، جناحی و سیاسی داوران همخوانی ندارند!

 • قسمت پنجاهم برنامه سینمایی هفت ۱۳۹۸-۱۱-۱۲ ۰۹:۱۸

  در قسمت پنجاهم برنامه «هفت» عنوان شد:

  منتظری: نسبت پوستر جشنواره ۳۸ ام با انقلاب اسلامی چیست؟/ فهیم: سلبریتی ها بخشی از دستمزدشان را به اقشار مستضعف اهدا کنند!

  سینماپرس: در قسمت پنجاهم برنامه سینمایی «هفت» سیدرضا منتظری از سینماپرس همراه با آرش فهیم از روزنامه کیهان با اجرای پژمان کرمی در خصوص برخی مسائل مهم روز سینمای کشور از جمله حواشی جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران، فقدان حضور سینماگران ارزشی و انقلابی در هیأت داوری جشنواره فیلم فجر و... گفتگو کردند. منتظری در بخشی از این گفتگو اظهار داشت: آیا قحط الرجال آمده که از بین این همه چهره های سینمای ارزشی و انقلابی که سال ها است بیکار و خانه نشین هستند، امکان فعالیت برایشان مهیا نیست و بسیار دغدغه مند هستند تا برای انقلاب اسلامی، مقاومت اسلامی و مسائل استراتژیک فیلم تولید کنند، باید افرادی دیگر به عنوان داور جشنواره فجر انقلاب اسلامی به کار گمارده شوند؟

 • آرم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۱-۱۱ ۱۷:۱۳

  مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند خبر داد؛

  تقدیر از ۳ فیلم برتر جشنواره فجر با رویکرد حفظ محیط زیست و مدیریت صحیح پسماند

  سینماپرس: صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: از ۳ فیلم برتر جشنواره فیلم فجر با رویکرد حفظ محیط زیست و مدیریت صحیح پسماند با اهدای تندیس «کاپ» و جایزه نقدی تقدیر می‌شود.

 • امیرحسین شریفی ۱۳۹۸-۱۱-۱۱ ۱۶:۳۵

  امیرحسین شریفی؛

  لازمه ساخت فیلم سردار سلیمانی، تخصص و اعتقاد به باورهای این شهید است

  سینماپرس: یک تهیه کننده سینما گفت: فردی که می‌خواهد درباره سردار سلیمانی فیلمی بسازد، اولاً به واسطه تخصص باید بالاترین کیفیت را در کارش داشته باشد، دوم اینکه به لحاظ اعتقادی باورهای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را با جان و دل پذیرفته باشد.

 • محمدمهدی حیدریان در سومین روز سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۱-۱۱ ۱۵:۰۹

  بررسی مدیران دوره های مختلف سینمایی؛

  «حیدریان» خوب، متوسط، ضعیف / او از سیاست و رفاقت متأثر بود

  سینماپرس: «محمدمهدی حیدریان» تنها مدیر سازمان سینمایی است که در دو دوره و با فاصله ۱۰ سال کار کرده است.

 • حمید بهمنی در نشست تحلیلی «فرصت‌ها و تهدیدها» ۱۳۹۸-۱۱-۱۰ ۱۳:۱۱

  حمید بهمنی:

  مطالبات حضرت آقا در سینما روی زمین مانده است

  سینماپرس: حمید بهمنی کارگردان متعهد سینمای ایران می‌گوید که مدیران سینمایی کشور جز نوک بینی‌ خود و تعدادی فیلمساز معمولی که گرهی از کشور نمی‌گشایند، چیز دیگری را نمی‌بینند!

 • داروغه زاده ۱۳۹۸-۱۱-۱۰ ۱۰:۳۹

  داروغه زاده در نشست خبری جشنواره فیلم فجر:

  رفتارهای غیرحرفه ای برخی اعضای هیأت انتخاب مورد تأیید جشنواره نیست/ همه اعضای تیم داوری انقلابی هستند!

  سینماپرس: تنها ۲ روز مانده به آغاز مهمترین رویداد سینمایی کشور جزئیات سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر توسط دبیر جشنواره تشریح شد. داروغه زاده در پاسخ به سوأل سینماپرس در خصوص دلیل عدم بهره مندی از حضور نیروهای انقلابی در هیأت داوران اظهار داشت: همه اعضای تیم داوری انقلابی هستند!؛ این اظهارات داروغه زاده در حالی است که با وجود فردی مانند تورج اصلانی که در آثارش ثابت کرده نسبتی با انقلاب اسلامی ندارد و حتی برضد اهداف و ارزش های انقلاب اسلامی است چطور چنین پاسخی داده می شود؟!

 • تورج منصوری ۱۳۹۸-۱۱-۰۸ ۱۲:۱۵

  تورج منصوری:

  قول و قراری برای بزرگداشت یا داوری بنده نبوده

  سینماپرس: مدیر فیلمبرداری«آفتاب نیمه شب» نسبت به خبرپراکنی های پیرامون خود پاسخ داد: «سیاه و سفید کردن فضا، کدورت در سینمای ایران ایجاد می کند»

 • پوریامین-برزیده-گبرلو-لاجوردی-الوند-اسلاملو-گیتی-احمدجو-پژمانفر-سربخش-فاضلی-آزادی خواه-طریقت-اورنگ-سجادی حسینی ۱۳۹۸-۱۱-۰۸ ۱۰:۰۹

  کارشناسان و سینماگران مطرح کردند:

  جشنواره فیلم فجر را دریابید!/ تأکید بر وظیفه این رویداد سینمایی برای ترویج، تبیین و صدور شعائر انقلاب اسلامی

  سینماپرس: تعدادی از کارشناسان فرهنگی و سینماگران در آستانه برگزاری سی و هشتیمن جشنواره فیلم فجر با انتقاد نسبت به تمامی مواردی که باعث افول و نزول این رویداد سینمایی شده است تأکید کردند: جشنواره فیلم فجر نشانی از ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی ندارد و این در حالی است که وظیفه اصلی این رویداد سینمایی که در ایام الله دهه فجرانقلاب اسلامی برگزار می شود ترویج، تبیین و صدور شعائر انقلاب اسلامی است.

 • سیمرغ ۱۳۹۸-۱۱-۰۷ ۱۶:۴۰

  در سی و هشتمین دوره جشنواره؛

  سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر در خدمت منافع ملی خواهد بود؟

  سینماپرس: سالهاست با تساهل مدیران سینمایی و شعبده‌بازی داوران، بخش زیادی از جوایز و سیمرغ‌ها در خدمت فیلم‌های مغایر با منافع ملی قرار می‌گیرد.

 • کاوه سجادی حسینی ۱۳۹۸-۱۱-۰۶ ۱۱:۲۴

  مهمترین رویداد سینمایی کشور از نگاه اهالی سینما/۱۵

  سجادی حسینی: عملکرد شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم فجر قابل قبول نیست/ غلبه فرامتن بر متن آسیب زیادی به جشنواره فیلم فجر زده است

  سینماپرس: کاوه سجادی حسینی کارگردان سینما در آستانه برگزاری سی و هشتیمن جشنواره فیلم فجر گفت: عملکرد شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم فجر قابل قبول نیست و ما اگر طی سال های اخیر شاهد هر اتفاق نادرستی در جشنواره فیلم فجر هستیم به دلیل فقدان سیاست گذاری های مناسب و اصولی برای برگزاری این مهمترین رویداد سینمایی کشور بوده و همیشه اعمال سلیقه برخی افراد و اعمال فشار از سوی برخی افراد خارج از محدوده سینما بر پیکره جشنواره فیلم فجر آسیب بسیار وارد کرده است.

 • فیلم سینمایی درخت گردو ۱۳۹۸-۱۱-۰۵ ۱۱:۳۷

  به کارگردانی محمدحسین مهدویان؛

  جزئیاتی از «درخت گردو»

  سینماپرس: فیلم سینمایی «درخت گردو» به کارگردانی محمدحسین مهدویان که داستانش در سه مقطع تاریخی روایت می‌شود، با سه فرمت متفاوت فیلمبرداری شده است.

 • نادر طریقت ۱۳۹۸-۱۱-۰۵ ۱۰:۴۲

  مهمترین رویداد سینمایی کشور از نگاه اهالی سینما/۱۴

  طریقت: رجل عالم و فرهیخته فرهنگی خانه نشین شده و در عوض افرادی با باندبازی و زدوبند گزینش می شوند

  سینماپرس: نادر طریقت کارگردان سینما و تلویزیون در آستانه برگزاری سی و هشتیمن جشنواره فیلم فجر گفت: یکی از بزرگترین معضلات و مشکلات سینمای کشور که در جشنواره فیلم فجر هم شاهد آن هستیم زدوبند و باندبازی است به نحوی که رجل عالم و فرهیخته فرهنگی خانه نشین شده و در عوض افرادی با باندبازی و زدوبند گزینش می شوند که با حب و بغض فیلمسازان مستقل را بایکوت کرده و به جای آن بعضاً آثاری به شدت ضعیف را برای حضور در مهمترین رویداد سینمایی کشور انتخاب می کنند.

 • آرم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۱-۰۴ ۱۹:۱۰

  با حکم دبیر جشنواره؛

  معرفی داوران بخش مسابقه تبلیغات سینمای ایران فجر۳۸

  سینماپرس: «محمد روح‌الامین»، «امیرشیبان خاقانی» و «حبیب مجیدی» به عنوان داوران بخش مسابقه تبلیغات سینمای ایران سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر حکم گرفتند.

 • سالن سینما ۱۳۹۸-۱۱-۰۴ ۱۷:۴۱

  مدیرعامل موسسه «بهمن سبز» خبر داد؛

  احداث سینمای ۱۳ سالنه در مشهد

  سینماپرس: سید مصطفی حسینی، مدیرعامل موسسه «بهمن سبز» با اعلام خبر احداث سینمای ۱۳ سالنه «مهر کوهسنگی» در مشهد بیان داشت: همزمان با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فعالیت اجرایی یکی از بزرگترین پردیس های سینمایی کشور توسط موسسه بهمن سبز حوزه هنری در شهر مشهد آغاز خواهد شد.

 • سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در خراسان شمالی ۱۳۹۸-۱۱-۰۴ ۱۷:۰۲

  در سی و هشتمین دوره جشنواره؛

  قطار جشنواره فیلم فجر به خراسان شمالی رسید

  سینماپرس: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: خراسان شمالی برای پنجمین سال متوالی میزبان سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر می‌شود.

 • آرم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۱-۰۴ ۰۹:۱۵

  در باب اهمیت جایگاه منتقدان؛

  ایجاد خط معیار فکری جدی برای علاقمندان و سینماگران با «نقد»

  سینماپرس: حضور منتقدها در نشست‌ها و داوری‌های جشنواره فیلم فجر یکی از ضروری‌ترین نیازهای اجرای عدالت در جشنواره است و از این رو می‌توان جامعه منتقدان را فن‌سالاران جشنواره فیلم فجر دانست.

 • برنامه شب سینما ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۵:۰۹

  با حضور وحید جلیلی و محمد قوچانی؛

  مرور ۴۰ سال سینمای انقلاب در «شب سینما»

  سینماپرس: ششمین قسمت از برنامه شب سینما با حضور وحید جلیلی و محمد قوچانی با موضوع بررسی ۴۰ سال سینمای انقلاب پنجشنبه سوم بهمن به روی آنتن زنده شبکه چهار می رود.

 • فیلم سینمایی احمدبای ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۴:۳۱

  جدیدترین خبرها از فیلم سینمایی «الحاج احمدبای»؛

  از احتمال حضور در اسکار ۲۰۲۱ تا رونمایی در جشنواره جهانی فیلم فجر/ میرعلایی: «الحاج احمدبای» یکی از موفق ترین آثار کارنامه سینمایی جمال شورجه است

  سینماپرس: سیداحمد میرعلایی که بعد از بیماری جمال شورجه به عنوان مشاور وی، امور مربوط به فیلم سینمایی «الحاج احمدبای» را پیگیری می کند با اعلام احتمال حضور این فیلم در اسکار ۲۰۲۱ به عنوان نماینده مشترک سینمای ایران و الجزایر و رونمایی این اثر در جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: «الحاج احمدبای» همچنان در حال گذراندن آخرین مراحل فنی است و از همین رو به دلیل عدم آماده سازی نهایی این فیلم برای حضور این فیلم در جشنواره فیلم فجر هیچ ثبت نامی صورت نگرفته و دست اندکاران تمام تلاش شان را به کار می برند تا این اثر سینمایی ان شاالله در اردیبهشت ماه سالی آتی به جشنواره جهانی فیلم فجر برسد.

 • هفته فیلم مقاومت ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۳:۱۲

  تا ۴ بهمن؛

  برگزاری هفته فیلم «مقاومت» در تونس

  سینماپرس: هفته فیلم مقاومت با حضور نمایندگان سینمایی کشورهای مختلف از ۲۰ تا ۲۶ دی‌ماه در کشور تونس آغاز شده و تا روز جمعه ۴ بهمن ماه ادامه می‌یابد.